Skip to content

437 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block14
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
20%
Improvement Value:$117,000
80%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170+0.1%
2024$6,164+4.0%
2023$5,924+0.6%
2022$5,887+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900