Skip to content

45 Capitol StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block38
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,100
11%
Improvement Value:$89,700
89%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,435+0.1%
2024$4,431+3.9%
2023$4,266+0.6%
2022$4,240+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500
Sq Ft1,248DeedBook 7258, Page 14Recorded10/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920