Skip to content

353 Billingsport RdPaulsboro, NJ 08066

Built 1968

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block44
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
16%
Improvement Value:$117,000
84%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,103+0.1%
2024$6,097+3.9%
2023$5,870+0.6%
2022$5,834+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$474,616

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 5205, Page 66Recorded7/1/2014

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1968