Skip to content

553 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block46
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,007
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
24%
Improvement Value:$83,300
76%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,809+0.1%
2024$4,805+3.9%
2023$4,626+0.6%
2022$4,597-3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 3204, Page 283

Property Sale

Sale
$413,482
DeedBook 2696, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1920