Skip to content

586 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block49
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,400
26%
Improvement Value:$80,000
74%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,726+0.1%
2024$4,721+3.9%
2023$4,545+0.6%
2022$4,517+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft2,296DeedBook 7304, Page 193Recorded2/17/2026

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 3053, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1920