Skip to content

540 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block49
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
24%
Improvement Value:$87,800
76%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+0.1%
2024$5,069+3.9%
2023$4,880+0.6%
2022$4,850+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,200DeedBook 6486, Page 24Recorded6/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920