Skip to content

1 Queen StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block51
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
19%
Improvement Value:$70,300
81%
Total Assessment$86,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,819+0.1%
2024$3,816+3.9%
2023$3,673+0.6%
2022$3,651+3.2%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-003312-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,020DeedBook 6412, Page 63Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4465, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1920