Skip to content

2 Queen StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block51
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
25%
Improvement Value:$49,900
75%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,922+0.1%
2024$2,919+3.9%
2023$2,810+0.6%
2022$2,793+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$146,000
Sq Ft924DeedBook 7113, Page 252Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft924DeedBook 7029, Page 38Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft924DeedBook 6464, Page 143Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$56,850
DeedBook 3947, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1920