Skip to content

228 W Buck StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Aug 28, 1996

Property Information

Block91
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,500
17%
Improvement Value:$71,000
83%
Total Assessment$85,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,762+0.1%
2024$3,759+3.9%
2023$3,618+0.6%
2022$3,596+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 2685, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1920