Skip to content

335 W Adams StPaulsboro, NJ 08066

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block56
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$121,000
88%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+21.1%
2024$5,011+3.9%
2023$4,824+0.6%
2022$4,795+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,680DeedBook 7134, Page 312Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$117,000
Sq Ft1,680DeedBook 6977, Page 133Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,680DeedBook 6902, Page 80Recorded8/31/2023

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,680DeedBook 6887, Page 156Recorded8/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925