Skip to content

327 W Washington StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block76
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
21%
Improvement Value:$68,800
79%
Total Assessment$87,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,832+0.1%
2024$3,829+4.5%
2023$3,665+0.6%
2022$3,642+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$48,070
Sq Ft1,188DeedBook 6439, Page 260Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 2823, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1920