Skip to content

121 E Washington StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block81
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class28
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
19%
Improvement Value:$54,400
81%
Total Assessment$67,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,948+0.1%
2024$2,945+3.9%
2023$2,835+0.6%
2022$2,818+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,170DeedBook 6826, Page 153Recorded3/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920