Skip to content

1100 Commerce StPaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block81
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
20%
Improvement Value:$106,100
80%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830+0.1%
2024$5,825+3.9%
2023$5,607+0.6%
2022$5,573+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900