Skip to content

27 W Buck StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Feb 18, 2008

Property Information

Block86
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,100
14%
Improvement Value:$73,700
86%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,775+0.1%
2024$3,772+3.9%
2023$3,631+0.6%
2022$3,609+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4525, Page 1

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4135, Page 303

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3988, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1920