Skip to content

1522 Delaware StPaulsboro, NJ 08066

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block126
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
15%
Improvement Value:$91,900
85%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+0.1%
2024$4,726+3.9%
2023$4,549+0.6%
2022$4,521+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,540DeedBook 6873, Page 305Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4522, Page 97

Property Sale

Sale
$95,800
DeedBook 3531, Page 66

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3109, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1900