Skip to content

257 W Broad StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block91
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
11%
Improvement Value:$122,600
89%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,063+0.1%
2024$6,058+3.9%
2023$5,832+0.6%
2022$5,796+3.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft2,524DeedBook 6766, Page 204Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$177,700
DeedBook 4220, Page 185

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3934, Page 162

Property Sale

Sale
$88,300
DeedBook 3829, Page 310

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 2590, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1920