Skip to content

340 Billings AvePaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block21
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,491
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
18%
Improvement Value:$133,800
82%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+0.1%
2024$7,152+3.9%
2023$6,885+0.6%
2022$6,843+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,491DeedBook 7044, Page 69Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2503, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1920