Skip to content

1311 Spruce StPaulsboro, NJ 08066

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block93
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityPaulsboro Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,700
20%
Improvement Value:$38,800
80%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,134+0.1%
2024$2,132+3.9%
2023$2,053+0.6%
2022$2,040+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft960DeedBook 6150, Page 323

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3075, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1920