Skip to content

67 Farrier AveBlackwood, NJ 08012

Built 1920

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block13
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,338
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
15%
Improvement Value:$86,600
85%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,769+2.9%
2024$3,663+4.7%
2023$3,498+1.5%
2022$3,445-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,338DeedBook 6870, Page 268Recorded6/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920