Skip to content

15 Garfield AveBlackwood, NJ 08012

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block153
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,832
Acreage52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
23%
Improvement Value:$196,600
77%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,455+2.9%
2024$9,189+4.7%
2023$8,775+1.5%
2022$8,642+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 2000, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1989