Skip to content

132 Mckinley AveBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Nov 18, 2066

Property Information

Block174
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage997
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
28%
Improvement Value:$116,100
72%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,974+2.9%
2024$5,806+4.7%
2023$5,544+1.5%
2022$5,460+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 1124, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1960