Skip to content

214 Locust StBlackwood, NJ 08012

Built 1964

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Apr 27, 1978

Property Information

Block174
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,025
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
30%
Improvement Value:$110,700
70%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,848+2.9%
2024$5,684+4.7%
2023$5,428+1.5%
2022$5,345+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1351, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1964