Skip to content

28 Lake AveGrenloch, NJ 08032

Built 1910

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block204
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,188
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
30%
Improvement Value:$89,700
70%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+2.9%
2024$4,630+4.7%
2023$4,422+1.5%
2022$4,355-5.9%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,188DeedBook 6803, Page 52Recorded1/18/2023

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 5409, Page 266Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4913, Page 165

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4767, Page 108

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4011, Page 183

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3039, Page 58

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2443, Page 219

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 1482, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1910