Skip to content

25 Edgewater AveGrenloch, NJ 08032

Built 1903

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Mar 24, 1992

Property Information

Block210
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,912
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
26%
Improvement Value:$143,200
74%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,187+2.9%
2024$6,985+4.7%
2023$6,670+1.5%
2022$6,569-4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 2182, Page 187

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 1355, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1903