Skip to content

120 Sewell RdSewell, NJ 08080

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block20
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningPI
Sq Footage24,240
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
19%
Improvement Value:$718,200
81%
Total Assessment$889,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,884+2.9%
2024$31,960+4.7%
2023$30,519+1.5%
2022$30,057-3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$900,000

From:

To:

Sq Ft24,240DeedBook 5489, Page 86Recorded6/27/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 1204, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1970