Skip to content

17 Edgewater AveGrenloch, NJ 08032

Built 1965

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block210
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,134
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
23%
Improvement Value:$140,100
77%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+2.9%
2024$6,582+4.7%
2023$6,286+1.5%
2022$6,191+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3562, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1965