Skip to content

129 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Date
May 20, 1977

Property Information

Block227
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,230
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
23%
Improvement Value:$161,500
77%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,764+2.9%
2024$7,546+4.7%
2023$7,206+1.5%
2022$7,097+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1326, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1962