Skip to content

127 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1962

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Dec 4, 2003

Property Information

Block227
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,230
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
26%
Improvement Value:$141,400
74%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,021+2.9%
2024$6,823+4.7%
2023$6,516+1.5%
2022$6,417+13.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 3712, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 2859, Page 155

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2087, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1962