Skip to content

902 Forbes StBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block238
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,238
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
19%
Improvement Value:$209,900
81%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+2.9%
2024$9,369+17.2%
2023$7,992+1.5%
2022$7,871+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,238DeedBook 6670, Page 283Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,238DeedBook 6444, Page 328Recorded3/26/2021

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,238DeedBook 6284, Page 81Recorded5/22/2020

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 5403, Page 83Recorded12/7/2015

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1628, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1959