Skip to content

831 Lexington DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block235
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
25%
Improvement Value:$167,700
75%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,219+2.9%
2024$7,988+4.7%
2023$7,628+14.7%
2022$6,650+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft1,636DeedBook 6232, Page 122Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,636DeedBook 6145, Page 284Recorded8/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2066, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1959