Skip to content

299 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
May 28, 1985

Property Information

Block232
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,398
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
16%
Improvement Value:$223,700
84%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+2.9%
2024$9,624+4.7%
2023$9,190+1.5%
2022$9,051+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1517, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1975