Skip to content

319 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block232
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,172
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
20%
Improvement Value:$192,300
80%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+2.9%
2024$8,678+4.7%
2023$8,287+1.5%
2022$8,162+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 6322, Page 221Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4305, Page 331

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1529, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1978