Skip to content

822 Canal StBlackwood, NJ 08012

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 1984

Property Information

Block235
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,073
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
32%
Improvement Value:$159,300
68%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+2.9%
2024$8,419+4.7%
2023$8,040+1.5%
2022$7,918+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920