Skip to content

151 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block235
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,288
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
23%
Improvement Value:$138,300
77%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+2.9%
2024$6,018+4.7%
2023$5,747+1.5%
2022$5,660+13.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$377,000
Sq Ft1,288DeedBook 7000, Page 277Recorded4/30/2024

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4726, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$247,000
DeedBook 4199, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4012, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2097, Page 61

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 1554, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1959