Skip to content

153 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block235
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,896
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
21%
Improvement Value:$160,400
79%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,539+2.9%
2024$7,327+4.7%
2023$6,996+1.5%
2022$6,890+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 1361, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1970