Skip to content

825 Jamestown RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Jul 20, 1970

Property Information

Block235
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,626
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
30%
Improvement Value:$125,300
70%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+3.0%
2024$6,192+4.9%
2023$5,902+1.6%
2022$5,809-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 1186, Page 682