Skip to content

415 Academy LnBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Date
May 15, 2067

Property Information

Block237
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
22%
Improvement Value:$181,000
78%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,582+21.1%
2024$7,086+4.7%
2023$6,766+9.8%
2022$6,164+11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 6341, Page 141Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1959