Skip to content

409 Academy LnBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2066

Property Information

Block237
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,953
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
27%
Improvement Value:$142,800
73%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,209+2.9%
2024$7,007+4.7%
2023$6,691+1.5%
2022$6,590+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1125, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1959