Skip to content

900 Forbes StBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block238
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,660
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
24%
Improvement Value:$160,500
76%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,860+5.3%
2024$7,467+4.7%
2023$7,130+1.5%
2022$7,022+12.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 5195, Page 263Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959