Skip to content

908 Cornwall TerBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block238
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,691
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
26%
Improvement Value:$155,600
74%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,735+2.9%
2024$7,517+4.7%
2023$7,178+1.5%
2022$7,070+15.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,691DeedBook 5223, Page 168Recorded8/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959