Skip to content

906 Cornwall TerBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block238
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,604
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
27%
Improvement Value:$157,600
73%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+2.9%
2024$7,747+4.7%
2023$7,398+1.5%
2022$7,286+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 5370, Page 325Recorded9/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959