Skip to content

928 Acadia DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block241
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,660
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
26%
Improvement Value:$155,500
74%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,761+2.9%
2024$7,542+4.7%
2023$7,202+1.5%
2022$7,093+4.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 5162, Page 222Recorded2/7/2014

Property Sale

Sale
$192,300
DeedBook 3523, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 3205, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 1888, Page 231

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 1538, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 1959