Skip to content

913 Coach RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
May 26, 1988

Property Information

Block241
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,230
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
27%
Improvement Value:$129,600
73%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,584+2.9%
2024$6,399+4.7%
2023$6,111+1.5%
2022$6,018+13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1743, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1959