Skip to content

919 Coach RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2021

Property Information

Block241
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,625
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
26%
Improvement Value:$136,800
74%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,814+2.9%
2024$6,622+10.5%
2023$5,995+1.6%
2022$5,900+8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959