Skip to content

610 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
May 30, 1985

Property Information

Block241
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,062
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
22%
Improvement Value:$167,400
78%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.9%
2024$7,762+4.7%
2023$7,412+1.5%
2022$7,300+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1517, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1959