Skip to content

231 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block249
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage2,088
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
19%
Improvement Value:$181,200
81%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,275+2.9%
2024$8,042+4.7%
2023$7,680+1.5%
2022$7,563+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 1575, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1978