Skip to content

119 Lambs RdSewell, NJ 08080

Built 1963

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block47
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,264
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
36%
Improvement Value:$107,800
64%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,229+2.9%
2024$6,054+14.7%
2023$5,277+1.5%
2022$5,197+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 5757, Page 246Recorded10/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963