Skip to content

509 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block47
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,188
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
23%
Improvement Value:$118,100
77%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,637+2.9%
2024$5,479+4.7%
2023$5,232+1.5%
2022$5,153-7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 3022, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1950