Skip to content

172 Pitman Downer RdSewell, NJ 08080

Built 1981

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Dec 8, 1998

Property Information

Block79
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage2,192
Acreage2.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
23%
Improvement Value:$259,600
77%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,521+2.9%
2024$12,169+4.7%
2023$11,621+1.5%
2022$11,445+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 2950, Page 220

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1524, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 1981