Skip to content

539 Egg Harbor Rd #1Sewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block81
Lot3.04
QualifierC0001
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1209

Assessment

Land Value:$166,300
35%
Improvement Value:$312,500
65%
Total Assessment$478,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,711+2.9%
2024$17,213+4.7%
2023$16,437+1.5%
2022$16,188-3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$775,000

From:

To:

DeedBook 6111, Page 62Recorded6/25/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 5062, Page 27

Property Sale

Sale
$45,561
DeedBook 2464, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1748, Page 179